Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě. Seženete ji ve formě celých či mletých zrnek, v instantní variantě i v podobě moderních E.S.E. podů a kapslí. Vybírat můžete z jednodruhových káv i ze směsí, které v sobě odrůdy kombinují. S pomocí našeho rádce se při výběru neopaříte a snadno najdete svůj šálek kávy.
Typy kávy
Zrnková káva
Celá zrnka si déle udrží své aroma, a proto je zrnková káva vhodná pro každého, kdo si zakládá na intenzivní chuti a vůni kávy. Vybírat můžete z čisté Arabicy, 100% Robusty a jejich směsí. Soustřeďte na míru intenzity aroma a chuti, které bývají vyznačené přímo na obalu, a to formou ikonek či textem. Pro uchování chuti a vůně je velmi důležité správné skladování. Zrnkovou kávu uchovávejte v nádobě, která zamezí přístupu vzduchu, vlhkosti a světla. Obecně se doporučuje kávu mlít až těsně před přípravou, nejdéle však 2 týdny předem.
Pro přípravu zrnkové kávy je nezbytný vhodný mlýnek, který seženete v elektrické i ruční variantě. Ideální je, pokud umožňuje nastavit hrubost mletí. To se vám bude hodit v případě, že rádi experimentujete se způsoby přípravy kávy.
Širokou nabídku mlýnků na kávu najdete zde. S jejich výběrem vám pomůžeme v rádci Jak vybrat kávomlýnek?, kde se dozvíte mimo jiné i to, jakou hrubost mletí vyžaduje například příprava v moka konvičce.
Další možností je koupě kávovaru se zabudovaným mlýnkem a zásobníkem na kávu. Díky těmto vychytávkám bude příprava chutného nápoje snazší a rychlejší.
Více informací k výběru kávovaru se dozvíte v našem rádci Jak vybrat kávovar a espresso?. V článku najdete i další způsoby přípravy kávy, jako jsou například džezva či dripper.
Mletá káva
Také u mleté kávy můžete vybírat ze 100% Arabicy, 100% Robusty či jejich směsi. Jde o pohodlnější variantu, jelikož se nemusíte potýkat s mletím zrnek. Je však třeba počítat s tím, že jelikož je káva již nějakou dobu namletá, její chuť a aroma nemusí být tak intenzivní. Kontrolujte tedy datum spotřeby a dbejte na správné skladování. Pro uchování vlastností mleté kávy je důležité její správné skladování ideálně ve vzduchotěsné dóze.
Existují lokální pražírny, kde vám zvolená pražená zrnka namelou až před odesláním. Vyhnete se tak domácímu mletí kávy a chuť i aroma však budou oproti jiným mletým kávám intenzivnější. I zde však platí, že je třeba ji spotřebovat zhruba do dvou týdnů.
Mletou kávu můžete připravit v kávovaru, překapávači, mokka konvičce či frenchpressu. Pokud si na tyto přístroje a nástroje nepotrpíte, můžete si kávu zalít horkou vodou a připravit si tak tzv. českého turka.
Instantní káva
Instantní káva se vyrábí z kávových zrn, která se po sklizni upraží, pomelou, uvaří a následně zbaví vody. I zde tak najdete kávy z jednodruhové Arabiky, či Robusty a směsi těchto dvou druhů. K odstranění vody se používají dva způsoby, a to sušení rozprašováním nebo mrazem. Nejedná se tak o často diskutované chemické postupy.
Vzhledem k postupu úpravy instantní kávy má tento typ přirozeně méně kofeinu.
Instantní káva vyniká jednoduchostí přípravy - stačí horká voda například z rychlovarné konvice. Pokud jste fanouškem ledové kávy, instantní forma je pro vás vhodnou možností, jelikož se snadno rozpouští i v chladnější vodě.
Kapsle
Kapslová káva je předem naporcovaná a nemusíte tak řešit, kolik gramů kávy je třeba do hrnku vsypat. I tato možnost tak nabízí velmi jednoduchou přípravu. Skladování kávy v kapslích je poměrně jednoduché, neboť je již z výroby díky svému obalu uchována tak, aby si aroma a vůni udržela co nejdéle. K samotné přípravě však budete potřebovat kávovar, který kapsle podporuje.
Setkat se můžete i s E.S.E. pody, které jsou podobné čajovým sáčkům. Taktéž se jedná o předem porcovanou kávu a její příprava tak je velmi jednoduchá. Stejně jako u kapslí však budete potřebovat speciální kávovar.
Základní druhy kávy
Kávová zrnka se získávají pražením semen z plodů kávovníku. Tyto plody jsou považované za ovoce a tvarem i barvou připomínají tvrdou třešeň. Mezi nejčastěji používané patří kávovník arabika a kávovník robusta. Tyto odrůdy se pak prodávají samostatně nebo ve směsích. Na světě existuje více druhů kávovníků, jejich zrna jsou však používaná zřídkakdy.
Arabika
Arabika pochází z plodů kávovníku arabského a je světově nejoblíbenější odrůdou. Na první pohled ji lze poznat podle podlouhlých zrn s esovitou rýhou ve středu. Zrnka z arabiky jsou aromatičtější, chuť je jemnější a najdete v ní sladkost a ovocné tóny. Oproti robustě obsahuje arabika zhruba poloviční obsah kofeinu, najdete v ní však více olejů. Roste ve vyšších polohách, kde jsou nižší teploty. Zpravidla se sklízí ručně a způsob zpracování této kávy je náročnější, což zvyšuje její cenu.
Robusta
Robusta se získává z plodů kávovníku statného. Zrnka jsou zaoblená s rovnou středovou rýhou. Robusta obsahuje méně cukru i olejů, chuť je výrazně hořká a zemitá. Oproti arabice má méně intenzivní aroma, najdete v ní však cca 2krát více kofeinu a antioxidantů. Často se používá do kávových směsí, jelikož svou hořkostí a vyšším obsahem kofeinu skvěle doplňuje arabiku a díky vyšší pěnivosti snáze tvoří žádanou krému. Roste v nižších polohách za vyšších teplot a její sklizeň může probíhat strojově, což snižuje cenu této kávy.
Kromě jednodruhových káv z arabiky či z robusty existují i jejich kombinace. Směsi se skládají z různých odrůd a jejich správným poměrem lze získat kávu s harmonickou chutí a vyváženými vlastnostmi.
Speciální druhy kávy
Zelená káva
Zelená káva jsou jednoduše nepražená zrna arabiky, u nichž nedošlo ke zničení zdraví prospěšných fenolických sloučenin. Jejich součástí je i kyselina chlorogenová, která v těle pomáhá se štěpením cukru a zlepšuje schopnost jeho vstřebávání. Zelená káva také obsahuje poměrně velké množství kofeinu. Díky těmto vlastnostem se z ní stal oblíbený podpůrný prostředek ke snižování váhy.
K přípravě zelené kávy budete potřebovat kvalitní mlýnek, neboť jsou její zrnka tvrdší než zrna klasické pražené kávy. Po namletí ji můžeme zalít a připravit si tzv. českého turka nebo použít frenchpress. Vzniklý nápoj chutí připomíná zelený čaj.
Káva bez kofeinu
Káva zbavená kofeinu nemá povzbuzující účinky, takže si ji mohou dopřát i ti, pro něž není užívání kofeinu ideální - například těhotné či kojící ženy. K odstraňování kofeinu dochází ještě před upražením zrnek a to nejčastěji za pomoci evropského či švýcarského procesu.
- Evropský proces - kofein se ze zrn vymývá ve vodním roztoku dichlormethanu/methylenchloridu či ethyl-acetátu, které rozpouštěním urychlují vylouhování kofeinu. Následně dojde k opětovnému proplachu a vysušení zrn, která poté mohou být upražena.
- Švýcarský proces - při tomto způsobu se káva louhuje v horké vodě či páře a kofein se odstraňuje za pomoci filtrů s aktivním uhlím. I při tomto způsobu jsou zrnka vyplachována, následně vysušena a upražena.
Aromatizovaná káva
Aromatizace kávy se provádí ochucením aromatickými látkami, které mohou být přírodní nebo syntetické. Nejčastěji se používají oříšková, čokoládová, skořicová či vanilková aromata, ale můžete se setkat i s ovocnými příchutěmi, jako jsou například banány či višně.
Bio káva
Káva v bio kvalitě čili organická káva je pěstována přírodním způsobem bez použití umělých látek a chemikálií, které se mohou vyskytovat v pesticidech, herbicidech a fungicidech. Veškeré použité látky a hnojiva tak musí být přírodního původu. Výsledná káva má čisté složení a její produkce navíc nezatěžuje životní prostředí.
Cibetková káva
Cibetková káva prochází trávicím traktem cibetkovitých šelem, které žerou jen ty nejzralejší kávové třešně. V jejich žaludku projdou fermentací neboli kvašením, což dodá kávovým zrnům nezaměnitelnou chuť připomínající čokoládu či karamel. Zrnka se následně vybírají z jejich trusu, vymývají, suší a praží jako klasická káva. Cibetkovou kávu najdete i pod označení Kopi Luwak a je jednou z nejdražších na světě.
Sloní káva
Sloní káva, jinak známá jako Black Ivory Coffee, prochází trávicím traktem slona. Sloni jsou býložravci, a proto jejich žaludek pracuje s kávovými třešněmi jinak než trávicí trakt všežravé cibetky. Natrávená zrnka jsou vybírána z trusu zvířat, vymývána, sušena a poté pražena. Výsledná chuť kávy je velmi jemná bez stop hořkosti a najdete v ní čokoládu a muškát. Jedná se o aktuálně nejdražší druhy kávy.
Kávoviny
Tzv. náhražky kávy se nejčastěji vyrábí z čekanky, pšenice, špaldy, žita a ječmene. Jelikož se kávovinové nápoje nevyrábí z kávy, neobsahují kofein mající povzbuzující účinky. Díky svému složení a vlastnostem tak jsou vhodné pro lidi se srdečními či žaludečními problémy, těhotné a kojící ženy a mohou je pít i děti.
Kořeny čekanky obsahují inulin, což je nízkokalorická vláknina s prebiotickým efektem. Podporuje tedy množení dobrých střevních bakterií a nepřímo brání přemnožení těch škodlivých.
Země původu
Základní charakteristika chuti je určená druhem a odrůdou kávovníku. Výsledná chuť kávy pak závisí také na množství srážek, nadmořské výšce, teplotách a složení půdy, kde kávovník roste. Díky klimatickým podmínkám a geografickému vlivu na chuť kávy se jednotlivé odrůdy jmenují podle země či oblasti původu. Jejich specifickou chuť rozpoznáte v jednodruhových kávách. Nejběžnějšími producenty kávy jsou Brazílie, Kolumbie, Vietnam a Indonésie.
- Velmi ceněná je odrůda Santos z Brazílie, která roste v železitých půdách, díky níž má jemnou chuť s lehkou kyselostí.
- Kolumbijská káva má jedno z nejsilnějších aromat mezi kávovými odrůdami. Chuť je bohatá, smetanová s jemnou kyselostí a ovocnými podtóny.
- Vietnamská káva pochází z náhorních plošin, kde jsou na poměrně malé ploše rozdílné mikroklimatické podmínky. Ty umožňují pěstování různých odrůd kávy, které se mezi sebou kombinují s důrazem na výslednou chuť, vůni, plnost či sílu kávy.
- Indonésské klima přeje více kávovníku statnému a proto v produkci této země najdete spíše odrůdu Robusta.
V Itálii se kávovníky nepěstují, přesto je pojem "italská káva" velkým lákadlem značícím kvalitní nápoj. Proč tomu tak je?
Historicky byla Itálie díky strategicky umístěnému přístavu ve městě Trieste, do kterého se ze zemí produkce kávy sjížděly lodě plné nepražených kávových zrn, považována za kávovou velmoc. Zde měli obchodníci možnost zakoupit kávu označovanou jako "pravou italskou" a toto slovní spojení se tak drží dodnes.
Nelze opomenout ani fakt, že má pití kávy v Itálii velmi silnou tradici, první moka konvičky zvané "bialletky" byly vyrobeny Italem a například i oblíbené espresso vzniklo právě zde.
Co se může hodit
Abyste z kávy dostali to nejlepší, budete potřebovat příslušenství k její přípravě. Umletá i celá zrnka skladujte ideálně ve vzduchotěsné dóze.
Pokud si potrpíte na zrnkovou kávu, je základním kamenem výbavy ruční či elektrický mlýnek na kávu, s nímž si zrna namelete před každou přípravou.
Při volbě přístroje či nástroje na přípravu kávy záleží především na vašich chuťových preferencích a finančních možnostech. Můžete si pořídit kávovar za desetitisíce, s jehož pomocí připravíte klasické espresso. Koupit si můžete i poměrně levnou tradiční džezvu, která vzhledem připomíná plechový hrnek s rukojetí a slouží k přípravě turecké kávy. Pokud jste příznivci espressa, ale nechcete investovat do drahého kávovaru, pořiďte si překapávač, mokakonvičku, frenchpress či dripper. Tito pomocníci patří k oblíbeným domácím alternativám kávovaru a dají se koupit za pár set korun.
Oblíbený nápoj si můžete vychutnávat ze skleniček na kávu, hrnku či šálku na kávu. Na cesty se pak bude hodit termoska nebo termohrnek.
Pokud si kávu rádi osladíte nebo vás baví experimentovat s dochucováním, sirupy do kávy jsou vhodnou alternativou cukru. Milovníci kávy s mlékem, capuccina a café latte mohou vybírat ze smetan a mlék do kávy.
Rady
Jak poznat kvalitní kávu?
Před nákupem kávy si prohlédněte kvalitu zrn. Vizuální a čichová kontrola vám mnohé napoví. Zrna by měla být přibližně stejně velká, bez viditelných kazů, dírek a skvrn. Správně upražená zrna mají výraznou vůni a přibližně stejnou barvu bez znatelně světlejších a tmavších zrn. Směs by měla být čistá, bez zbytků rostlin a kamínků.
Dalším klíčovým parametrem při volbě zrnkové kávy je míra pražení, která výrazně ovlivňuje výslednou chuť. Čím je stupeň pražení vyšší, tím je kyselost slabší a hořkost výraznější. Přepražená zrna poznáte na první pohled i po prvním přičichnutí. Jsou velice tmavá, až černá, mají lesklý olejnatý povrch a mohou zavánět spáleninou. Po upražení káva rychle podléhá zkáze. Za čerstvou tak lze považovat kávu upraženou maximálně před 2 týdny. Proto se soustřeďte na datum pražení, které by měla každá kvalitní pražírna na obalu uvádět.
- Lehké pražení zanechává zrna světlé, mírně nahnědlé barvy, chuť je kyselá a aroma nevýrazné.
- Káva upražená do barvy skořice má lehce kyselou chuť se slabým aroma.
- Středně hnědá barva zrna signalizuje výraznější kyselost a plnější tělo.
- U světle tmavého upražení se začíná kyselost prolínat s hořkostí a vynikají skutečné chuťové složky kávy.
- U středně hnědého pražení jsou zrna matná bez náznaku olejnatění a mají výraznou kyselou chuť.
- Při upražení do středně tmavě hnědé ustupuje kyselost do pozadí a zrna jsou ještě matná s drobnými kapkami oleje.
- U lehce tmavšího pražení začínají zrna mírně olejnatět a chuť je vyváženou směsí hořkosladkých a kyselejších tónů.
- Při výrazně tmavším pražení, tzv. „dark french“, jsou zrna lehce olejnatá a vyniká u nich hořkosladká chuť s lehkým kyselým nádechem.
- Takřka černá či velmi tmavě hnědá zrna jsou lehce připálená a mají olejnatý a lesklý povrch. Jejich chuť je hořká, až připálená.
- Černá zrna jsou připálená a ke konzumaci se vůbec nehodí.
Dále je vhodné provést chuťový test kávy. Uvařte si šálek kávy, nechte ho vychladnout a ochutnejte. Pokud vám bude studená káva chutnat sama o sobě bez mléka a cukru, je ta pravá. A nezáleží na tom, jestli se jedná o zrnkovou, instantní nebo kávu v kapslích.
U kávových směsí se zaměřte především na složení. Pokud v nich převažuje robusta nebo není poměr robusty a arabiky uveden, nebude se pravděpodobně jednat o chuťově nejvyváženější směs. Když je poměr arabiky vyšší, výrobci se jejím obsahem rádi pochlubí.
Na kvalitu výsledného nápoje má velký vliv i teplota a tvrdost použité vody.
- Ideální teplota vody k přípravě kávy je kolem 90 °C. Vroucí vodou byste kávu spálili, a proto po uvaření vody chvíli počkejte. Pokud si nejste teplotou jistí, použijte teploměr.
- Jestliže vám teče z kohoutku příliš tvrdá voda, před použitím ji přefiltrujte. Tvrdá voda by totiž poškodila chuť kávy.
Mletí kávy
Pro každý druh přípravy kávy se hodí jiná hrubost mletí.
- Studená příprava, tzv. cold brew, je proces, kdy se káva louhuje několik hodin a vyžaduje velmi hrubé mletí.
- Do french pressu, kde se káva filtruje přes sítko, patří hrubě mletá káva. Částečky musí být dost velké, aby se v sítku zachytily.
- Pro vacuum poty a drippery s plochým dnem se hodí středně namletá káva, která připomíná hrubý písek.
- Do trychtýřovitých neboli kónických dripperů melte kávu na středně jemno, aby přípomínala kuchyňskou sůl.
- Do mokakonvičky umelte zrna do konzistence, která bude na půli cesty mezi cukrem krupice a hrubou moukou.
- Káva na přípravu espressa musí být tak jemná, aby připomínala hrubou mouku.
- Pro přípravu kávy v džezvě se zrna melou na konzistenci moučkového cukru.
Jestliže se rozhodnete pro domácí mletí, zvolte správný druh mlýnku. Ruční mletí má sice své kouzlo, ale stojí více úsilí. V případě, že budete pravidelně mlít kávu pro větší společnost, může to být poměrně zdlouhavé a fyzicky náročné, a proto je pohodlnější použít elektrický mlýnek, na němž si snadno nastavíte hrubost mletí i velikost dávky, kterou zrovna potřebujete. S výběrem vhodného mlýnku vám pomůže náš rádce.
Skladování kávy
Znehodnocení chuti probíhá u pražené, a hlavně umleté kávy velice rychle. K drobným částečkám se začne ve větší míře dostávat vlhko a světlo, které negativně ovlivňuje chuť. Ideální je proto mlít kávu před každou přípravou. Pokud nemáte mlýnek, nebo se vám pokaždé nechce kávu mlít, zaměřte se na dobré skladování kávy, kdy zamezíte přístupu světla i vzdušné vlhkosti. Skladovací nádoba by měla být neprůsvitná, s těsnicím víkem o přibližně stejném objemu jako skladované množství kávy. Nejlepší volbou jsou vakuové dózy, které při každém uzavření vysají přebytečný vzduch z nádoby. V případě, že si kávu nakoupíte do zásoby a chcete ji skladovat delší dobu, vložte ji v originálním obalu do uzavíratelného sáčku a zmrazte ji.
Kávové nápoje
- Espresso - se standardně připravuje ze 7 g kávy, přes kterou je tlakem 8-10 barů cca 25 vteřin tlačena voda o teplotě 90°C. Výsledkem je 30 ml kávy, která se podává v malém, ideálně předehřátém, šálku.
- Ristretto - na přípravu ristretta je potřeba stejná teplota vody, stejný tlak i množství kávy. Ta by však měla být jemněji umleta, a to proto, aby při průtoku vody vzniklo pouze zhruba 20 ml nápoje s výraznou kávovou chutí.
- Cappuccino - na cappuccino si připravte širší šálek, do kterého vlijte cca 30 ml uvařené kávy (tzn. jedno espresso). Kávu poté opatrně zalijte horkou mléčnou pěnou. Celkový objem cappuccina se pohybuje mezi 150-180 ml.
- Latte macchiato - je espresso podávané ve vysoké sklenici s cca 200 ml horkého mléka na dně a oddělenou mléčnou pěnou na vrchu.
- Vietnamská káva - k výrobě správné vietnamské kávy budete potřebovat phin filtr a slazené kondenzované mléko. Mléko dejte na dno šálku či skleničky a následně do ní nechte skrz filtr pomalu překapat silnou kávu.
- Irská káva - do správné irské kávy patří připravená káva, whisky a kopeček ušlehané šlehačky.
- Alžíská káva - v alžírské kávě nesmí chybět šálek kávy, šlehačka a vaječný likér. V zahraničí se můžete setkat s názvem Eggnog Latté.
- Vídeňská káva - je klasická uvařená káva vyšperkovaná kopečkem ušlehané šlehačky.
- Ledová káva - může se jednat o studené Latte macchiato či Frappé (napěněná káva s vodou či mlékem), možností přípravy je však mnoho. Zajímavou metodou je ledová káva připravená ze středně mletých zrnek zalitých studenou vodou, která se nechají až 24 hodin louhovat v lednici. Následně kávu přefiltrujte a můžete popíjet.
- Turecká káva - je výsledkem tradičního arabského způsobu přípravy kávy v džezvě. Oproti tomu český "turek" je mletá káva zalitá horkou vodou, kdy vznikne tzv. káva s lógrem.
- Bílá káva - je jiný název pro kávovinový nápoj bez kofeinu, do kterého lze přidat mléko. Nejde tedy o způsob přípravy či nápoj z klasických kávových zrnek.